Қостанай құрылыс колледжінің студенттері үшін “Атамекен 4 плюс” ЖШС базасында экскурсия өтті. Іс-шараның мақсаты – тұрмыстық қалдықтарды жинау және кәдеге жарату принциптерімен таныстыру. Экскурсия барысында студенттер қалдықтарды кәдеге жарату үлесін арттыру және оларды қоршаған ортаға орналастыру көлемін азайту үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинау қажеттілігі туралы хабардар етілді.
Тұрмыстық қалдықтармен ластану мәселесі әрқашан өзекті болды. Полигон – бұл жай ғана жаман көрініс емес, сонымен қатар денсаулыққа қауіпсіз емес. Пластик жерге толығымен ыдырағанға дейін шамамен 300 жыл өтуі керек, кем дегенде 1000 жыл қажет болатын әйнекті айтпағанда. Мұндай қалдықтар полигондарға түсіп, ғасырлар бойы жер бетінде болып, қоршаған ортаны зиянды шығарындылармен уландырады. Сондықтан бүгінде Қостанайда шыны мен пластикке арналған арнайы эко-бактар бар.
Айтпақшы, “Атамекен 4 плюс” ЖШС-де қоқысты сұрыптау желісі ашылды. Эко-қораптардың мазмұны түстерге, пішінге және сорттарға бөлінеді. Тәулігіне 70 текше метр, бірақ бұл шек емес. Ең көбі-250. “Атамекен 4 плюс” – тегі барлық қоқыс іріктеу мен құрастырудың бірнеше кезеңінен өтеді. Бірақ адамдар алаңдамауы мүмкін: бірде-бір пластикалық бөтелке полигонда жерге көмілмейді. Бұл жағдайда бастысы-пластик, қағаз және әйнекті тамақ қалдықтарымен араластырмау.